چاپ
ارسال به دوست

رئیس اداره دامپزشکی اسلام آبادغرب:

61 هزار دام اسلام آبادغرب در راستای مبارزه با ویروس تب خونریزی‌دهنده کریمه-کنگو سمپاشی شد

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسلام آبادغرب از فعالیت در ‌راستای ‌مبارزه ‌با‌ انگل‌های ‌خارجی‌دام ‌و بیماری‌ مشترک ‌تب‌خونریزی‌ دهنده‌ کریمه‌ کنگو‌‌ در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه، دکتر صید محمد قاسمی گفت: ‌مبارزه ‌با‌ انگل‌های ‌خارجی‌دام ‌و بیماری‌ مشترک ‌تب‌خونریزی‌ دهنده‌ کریمه‌ کنگو‌‌ در دستور کار قرار دارد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسلام آبادغرب به اقدامات انجام شده در زمینه مبارزه با تب کریمه گنگو اشاره و بیان کرد: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یکی از بیماریهای کشنده و خطرناک ویروسی (نایروویروس) مشترک بین انسان و دام است.

وی ادامه داد: این بیماری در دام بجز تب خفیف علائم چندان مشخصی ندارد، اما انسان در اثر استفاده از گوشت دام آلوده و گزش کنه های آلوده به این بیماری مبتلا خواهد شد.

این مسؤول با یادآوری توصیه های بهداشتی به مردم در راستای جلوگیری از این بیماری، تاکید کرد: شهروندان فهیم از خرید و مصرف گوشت های حاصل از کشتار غیرمجاز خودداری کنند و حتما از گوشتهایی استفاده شود، که در کشتارگاه ذبح شده و مهمور به مهر دامپزشکی باشد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسلام آبادغرب تصریح کرد: در حال حاضر کشتارهای ‌غیرمجاز در ‌روستاهای ‌‌تجر‌ کرم ‌پناه ‌آباد‌ و برف ‌آباد ‌علیا‌ ساماندهی ‌شده‌‌ است و دیگر مناطق نیز در دست انجام است.

قاسمی به روستاییان، دامداران و دامپروران این شهرستان توصیه و تاکید کرد: هنگام ذبح دام و طیور از وسایل ایمنی و بهداشتی مثل دستکش و عینک ‌و ماسک و... استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: از دست زدن به کنه ها و کشتن آنها با دست خودداری شود و گوشت حاصل از ذبح را بعد از کشتار به مدت ۲۴ ساعت و دل وجگر ۷۲ ساعت در دمای‌ معمولی یخچال نگهداری کنند، تا عامل بیماری از بین رود و سپس استفاده کنند.

این مسؤول با بیان اینکه اداره دامپزشکی این شهرستان در راستای مبارزه با این بیماری در فصل بهار ۱۳۹۹ اقدامات لازم را انجام داده است، گفت: علاوه بر آموزش دامداران مقدار ۲۱۰ لیتر سم به صورت ‌رایگان‌ در دهستان های‌ حومه‌شمالی ‌و منصوری‌ برای مبارزه با این بیماری با همکاری دهیاران به صورت سمپاشی استفاده شده است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسلام آبادغرب اظهار داشت: سال جاری طرح سمپاشی ‌تعداد یک هزار و 800 راس دام سنگین و 59 هزار و 250 راس دام سبک و 82 هزار و 250 متر مربع جایگاه دام در این منطقه انجام گرفت.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٣٠٨٨/
  • ٠٠:٣٥ - 1399/04/03/
  • تعداد بازدید: 55
کلید واژه ها

خروج