چاپ
ارسال به دوست

توصیه‌های دامپزشکی دالاهو برای پیشگیری از بیماری لمپی اسکین

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دالاهو گفت: دامپزشکی پیشانی تامین بهداشت و سلامت مردم است

برگزاری کلاس آموزشی و توجیهی مبارزه با بیماری لمپی اسکین درشهرستان گهواره

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه اردلان جمشید بیگی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دالاهو با بیان این خبر گفت: ضمن تشریح اهمیت بیماری مهم و مشترک بین انسان و دام از جمله : تب مالت، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و لمپی اسکین یک دوره کلاس آموزشی با همکاری کارشناسان اداره دامپزشکی شهرستان دالاهو با حضور بخشدار در محل مسجد امام علی (ع) برای دهیاران بخش گهواره از توابع شهرستان دالاهو برگزار گردید.

وی با اشاره به ایمن‌سازی دام‌های سنگین علیه بیماری لمپی اسکین دراین شهرستان اظهار کرد: لمپی اسکین نوعی بیماری ویروسی در گاو می باشد که با آسیب شدید پوست همراه است و باعث لاغری شدید، قطع شیر و مرگ دام می شود.میزان کشندگی این بیماری 40 درصد می باشد، این بیماری درمان خاصی ندارد و اساس دارو و درمان در زمان وقوع این بیماری انجام درمان های حمایتی می باشد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دالاهو لمپی اسکین را یک نوع بیماری هشداری دانست و تصریح کرد:عامل ایجاد این بیماری نوعی ویروس آبله بزی است که بر اثر گزش حشرات منتقل می شود و احتمال شیوع آن در فصول تابستان و پاییز بیشتر است و با مشاهده علائم این بیماری باید اقدام‌های اساسی به منظور کنترل بیماری انجام شود.

وی با تاکید بر اهمیت بحث آموزش و اقدامات صورت گرفته در پیشگیری از بیماری های مشترک توسط این اداره، بیان داشت:  از ابتدای سال جاری تاکنون حدود  2592 راس در 20 واحد دامی علیه بیماری لمپی اسکین واکسینه، همچنین 100500 متر مربع جایگاه نگهداری دام ، 1159 راس گاو و 61830 راس گوسفند و بز علیه این بیماری سمپاشی شدند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دالاهو در ادامه اظهار کرد: برگزاری منظم دوره های آموزشی و  ترویجی برای دامداران ، توزیع بروشور و اطلاعیه های بهداشتی  بصورت مستمر در دستور کار این اداره  قرار دارد.

جمشید بیگی  در پایان به دامداران توصیه کرد: برای پیشگیری از بیماری ضوابط بهداشتی – قرنطینه‌ای را رعایت کرده و نسبت به واکسینه کردن دام‌های سالم و حذف یا درمان دام‌های آلوده، کنترل تردد دام‌ها و ضدعفونی مناسب دامداری اقدام و برای کنترل جمعیت حشرات، آب‌های راکد اطراف دامداری را در صورت امکان از بین برده و نسبت به سمپاشی محوطه دامداری اقدام کنند.

 

 

  • کد خبر: ١٣٣٣٨٨/
  • ١٣:٠٧ - 1398/03/20/
  • تعداد بازدید: 117

خروج