• 1400/04/13 - 18:01
  • تعداد بازدید : 222
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
دکتر شاهرخ یارویسی معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت:

هشدار در خصوص احتمال شیوع بیماری مشترک تب کریمه- کنگو

هشدار در خصوص احتمال شیوع بیماری مشترک تب کریمه- کنگو دکتر شاهرخ یارویسی معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: با توجه به گرمای هوا و تکثیرو فعالیت کنه ها درجایگاه و استقرار روی بدن دام ها خطر ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو نیز افزایش می یابد.

     به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه دکتر شاهرخ یارویسی معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: تب کریمه – کنگو یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام بوده که از طریق گزش کنه ها و تماس با خون و ترشحات دام آلوده به انسان منتقل می شود. که در فصل بهار و تابستان با توجه به گرمای هوا و تکثیر کنه ، خطر ابتلا به این بیماری نیز افزایش می یابد.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان عنوان نمود : کشتارغیرمجاز دام  همواره یکی از مخاطرات بهداشتی و تهدید جدی علیه سلامت شهروندان بوده . و با توجه به اینکه خارج از ضوابط بهداشتی و نظارت دامپزشکی صورت گرفته و ازهمه مهمتر گوشت استحصالی ناشی از کشتارهای غیر مجاز نیز دوره پیش سرد را نمی گذراند، لذا مهمترین عامل انتقال این بیماری به شمار می آید.
 وی اظهار داشت: با نزدیک شدن به ایام عید  سعیدقربان و نظر به کشتارهای خیابانی ، خارج از نظارت دامپزشکی و با توجه به اینکه کنه ها عامل انتقال این بیماری هستند، توصیه می شود شهروندان از مصرف گوشت  استحصالی خارج از کشتارگاه  به جد خودداری نموده و همچنین افرادی که در کشتارگاه های دام مشغول فعالیت هستند بایستی از لباس کار و لوازم ایمنی مناسب از قبیل دستکش، ماسک، عینک و ... استفاده نمایند.
وی عنوان نمود:  دامداران عزیز نکات بهداشتی را رعایت نموده و بصورت مستمر در فصل بهار و تابستان با نظارت کارشناسان دامپزشکی نسبت به سمپاشی بدن وجایگاه دام اقدام نمایند.
دکتر  یارویسی از تیم مشترک کارگروه بهداشت و امنیت غذایی و دستگاه های عضو این کار گروه در خواست نمود با جدیت هرچه بیشتر با کشتارهای خیابانی و خارج از نظارت دامپزشکی برخورد و این اداره را دراین راستا یاری نمایند.
  • گروه خبری : اخبار اسلایدر,هشدارهای بهداشتی
  • کد خبر : 275296
کلمات کلیدی
pubker نوری

pubker نوری

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه