• 1399/10/16 - 17:30
  • تعداد بازدید : 208
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رئیس اداره دامپزشکی روانسر مطرح کرد

بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان جدی است همشهریان از مراکز مجاز مبادرت به تهیه مرغ مصرفی خود نمایند/ دامداران عزیز دامهای خود را علیه بیماری تب برفکی واکسینه کنند

در کشتارگاه ها ناظرین شرعی و بهداشتی دامپزشکی حضور دارند و بر فرایند کشتار نظارت می کنند، لذا همشهریان می توانند با تهیه مرغ و گوشت مصرفی خود از مراکز عرضه مجاز و مورد تایید دامپزشکی از حلیّت و سلامت مرغ و گوشت مصرفی خود اطمینان خاطر داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه خانم دکتر سجادی پور رییس اداره دامپزشکی شهرستان روانسر با بیان اینکه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی و بشدت مسری است در خصوص انتقال آن از پرندگان مهاجر به پرندگان بومی و مرغداری های تولید مرغ گوشتی و تخم مرغ هشدار داد. وی افزود با توجه به مشترک بودن این بیماری در پرندگان و انسان امکان سرایت به انسان نیز وجود دارد لذا همشهریان عزیز حتما مرغ و تخم مرغ مصرفی خود را از مراکز تحت نظارت دامپزشکی تهیه نمایند و به نشان معتبر، تاریخ تولید و تاریخ مصرف آن توجه نمایند.

 

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان روانسر با اشاره به نظارت های دامپزشکی بر عرضه مرغ و تخم مرغ خاطر نشان کرد: مرغداری مبدأ، ماشین حمل به کشتارگاه، فرایند کشتار و بسته بندی، خودروی حمل به فروشگاه ها و همچنین عرضه در مراکز مورد تایید، تحت نظارت مستر دامپزشکی است و لذا خطر آلوده بودن مرغهای کشتارگاهی به آنفلوانزا و سایر بیماریها به حداقل میرسد. سجادی پور ادامه داد تخم مرغهای دارای تاریخ تولید و انقضاء و هویت دار مورد تایید دامپزشکی برای مصرف است و با توجه به افت کیفیت تخم مرغ با گذشت زمان بهتر است در زمان خرید به تاریخ تولید دقت شود و همشهریان عزیز از خرید تخم مرغ های بدون هویت و فاقد تاریخ تولید خودداری نمایند.

 

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان روانسر تأکید کرد در کشتارگاه ها ناظرین شرعی و بهداشتی دامپزشکی حضور دارند و بر فرایند کشتار نظارت می کنند، لذا همشهریان می توانند با تهیه مرغ و گوشت مصرفی خود از مراکز عرضه مجاز و مورد تایید دامپزشکی از حلیّت و سلامت مرغ و گوشت مصرفی خود اطمینان خاطر داشته باشند.

 

دکتر سجادی پور ضمن اشاره به اهمیت بالای اصول بهداشتی- قرنطینه‌ای در دام ها در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری تب برفکی گفت: امسال برنامه واکسیناسیون رایگان دام‌ها با واکسن تب برفکی از دستور کار سازمان دامپزشکی خارج شده و به بخش غیر دولتی واگذار شده است و به صورت بهادار انجام خواهد شد. وی افزود بهتر است دامداران محترم هرچه زودتر با مراجعه به مراکز واکسیناسیون بخش خصوصی نسبت به واکسینه نمودن دام های خود علیه بیماری تب برفکی اقدام نمایند؛ چرا که عدم واکسیناسیون ممکن است تلفات و خسارتهای سنگینی را به دامداران عزیز تحمیل نماید.

 

خانم دکتر سجادی پور ضمن اشاره به علائم آنفلوانزای فوق حاد در پرندگان از روستائیان خواست در صورت مشاهده علائمی نظیر: کم تحرکی، بی اشتهایی، افت تخمگذاری، تلفات در ماکیان (پرندگان اهلی) و پرندگان وحشی اطراف روستا ضمن رعایت نکات بهداشتی موضوع را سریعأ به دامپزشکی اطلاع دهند. وی افزود مردم می‌توانند هرگونه مشکلات و تخلفات بهداشتی را با شماره تماس 1512 و سامانه پیامکی 100010001512 اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه در میان بگذارند تا رسیدگی به آن در اسرع وقت انجام شود.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان روانسر
  • کد خبر : 258891
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید