• 1401/10/19 - 11:28
  • تعداد بازدید : 41
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

شروع فاز دوم مایه کوبی دام سبک و سنگین استان علیه بیماری تب برفکی

   به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان، دکتر مجید همتی رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی از شروع فاز دوم مایه کوبی دام سبک و سنگین استان علیه  بیماری تب برفکی خبر داد. 
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی دامپزشکی استان گفت: تب برفکی، یک بیماری عفونی بسیار واگیردار است که حیوانات زوج سم اهلی و وحشی  را مبتلا میکند و در صورت بروز، باعث وارد آمدن خسارات اقتصادی زیادی به صنعت دامپروری  می شود. این بیماری با تب، ریزش ترشحات از چشم و بینی، زخم دهان، لنگش و ... بروز می‌کند که باعث کاهش تولیدات دامی می شود و در دامهای جوان و تازه متولد شده به علت ایجاد عارضه قلبی، باعث تلفات شدید میشود.
یکی از مهمترین راههای پیشگیری از این بیماری انجام واکسیناسیون است که در این راستا اداره کل دامپزشکی فاز دوم واکسیناسیون سراسری را از 17 دی ماه در جمعیت دام سبک و سنگین استان با پیش بینی پوشش بیش از 90 درصد جمعیت دامی شروع می کند و تا پایان اسفند ماه ادامه دارد. این عملیات با استفاده از توان بخش خصوصی و دولتی به شکل کاملا رایگان انجام می شود و پیش بینی می شود حدود 3 میلیون راس دام سبک و 100 هزار راس دام سنگین مایه کوبی شود ، که ارزش اجرای این طرح بیش ار 20میلیارد تومان می باشد . لازم به ذکر است در این فاز از مایه کوبی، دام های عشایری که به مناطق گرمسیری خارج استان شامل استان های ایلام، خوزستان و لرستان کوچ کردهاند نیز توسط اکیپ های مایه کوبی اداره کل دامپزشکی کرمانشاه تحت پوشش مایه کوبی قرار میگیرند.
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی افزود: انجام واکسیناسیون به موقع، رعایت مسائل بهداشتی و امنیت زیستی در دامداری، انجام ضدعفونی و دفن بهداشتی لاشه دامهای تلف شده در صورت بروز بیماری و ... مهم‌ترین راه پیشگیری ازاین بیماری است.
در پایان دکتر همتی توصیه کرد که دامداران همکاری لازم را با اکیپ های اعزامی دامپزشکی جهت انجام واکسیناسیون داشته باشند و در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری یا تلفات در دام با سامانه تلفنی 1512 اداره کل دامپزشکی تماس برقرار نمایند.
  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 296217
کلمات کلیدی
pubker نوری

pubker نوری

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه